Wszelkie spory na ten temat pochodzą z gorliwej potrzeby uczestniczenia z Bogiem w prawdziwym czasie tych świąt/moadim/, w Wyznaczonych przez Stwórcę szczególnych Dni. To dobry powód badań, poszukiwań, zbierania wiedzy, wzajemnego szacunku. To przyjemność widzieć przejętych wierzących, niezależnie od denominacji, poszukujących Prawdy w datach, kalendarzu. A każda dyskusja na ten temat pozwala nam zrobić krok do przodu.
Jestem za tym, by rozmawiać, dyskutować , bo zawsze wtedy pojawi się coś nowego , nowa myśl, nowa ścieżka, inne spojrzenie lub utwierdzenie.
Przedstawię tu kilka faktów, nie po to, by wywoływać spory i dodatkowe konflikty ale byś mógł być świadomym skąd bierze się zamieszanie lub niezrozumienie różnych dat w wyznaczaniu świąt.
Każdy sam zdecyduje jaka wiedza lub poznanie przemawia za tym, w jakich dniach świętować na cześć Tego, Który Jest Godzien Wszelkiej Czci, Boga Wszechmocnego. Ważne jest przyjęcie do wiadomości, że już jesteś na dobrej drodze.
vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
Co tu znajdziesz w NOTATNIKU ?
I. Notatki o kalendarzu hebrajskim/ żydowskim, biblijnym / i gregoriańskim - ogólne różnice - dlaczego święta są stabilne w jednym a w drugim to chaos.
II. Wiadomości ogólne o kalendarzach
III. Notatki o księżycowych nowiach - jako podstawa do wyliczeń biblijnego/ żydowskiego kalendarza
IV. Naturalny Kalendarz podniebny, przyrodniczy
V. Linkownia - linki do najróżniejszych miejsc , które przybliżą ci temat kalendarzy, ustalania dat itd
VI. Coroczne przemyślenia na temat kalendarzy.
vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
I. Notatki o kalendarzu hebrajskim/ żydowskim, biblijnym / i gregoriańskim
1/Żydowski Hebrajski kalendarz w pierwotnym założeniu dostosowany jest do nauki Stwórcy, by nów był wyznacznikiem pierwszego dnia miesiąca. Daty świąt Boga są opisane przez Boga Stwórcę w Biblii, Tanach, Piśmie Świętym./ Opisane w Biblii hebrajskiej, katolickiej i protestanckiej, mesjańskiej./ Przykłady:
Poniżej różne nazwy Ksiąg Tory czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego :
Kalendarz gregoriański ma inny układ i nów fruwa po różnych dniach miesiąca powodując zamieszania w datach świąt Boga Stwórcy. Nów nie jest wtedy zawsze pierwszym dniem miesiąca. Nie oddaje czasu biblijnego a raczej wprowadza chaos i dużą ruchomość dat świątecznych opisanych w Biblii.
Gregoriański kalendarz jest stabilny dla dat świąt k.katolickiego i protestanckiego. Współcześnie obowiązuje k.gregoriański na całym świecie. To przykład zmiany czasu .
2/ Kalendarz żydowski hebrajski - daty świąt Boga zawsze są te same, stabilne.
Kalendarz gregoriański - daty świąt zmienne , trudno przewidywalne a i tak zależą od kalendarza hebrajskiego. / ciekawostka: Podobno ok.roku 2030 lub 2031r. kalendarz gregoriański /papieski/ nie obejmuje 1-2 świąt ujętych w kalendarzu hbr.
3/ Kalendarz żydowski na dziś potrzebuje wyrównania, zgodności między widocznym nowiem a datą nowiu w kalendarzu. Dlaczego? Bo to może mieć wpływ na ustalanie dat innych świąt Boga nawet z różnicą 2-5 dni między poszczególnymi grupami poszukującymi Prawdy na temat prawdziwych dat świąt biblijnych.
Kalendarz gregoriański potrzebuje naniesienia dat nowiów i świąt biblijnych, zgodnie z ustalonymi wskazówkami przez Stwórcę oraz zgodności dat świąt z kalendarzem żydowskim po wyrównaniu niewielkich różnic w nowiu.
1/Kalendarz żydowski a wyliczenia Paschy / Pesach Wielkanoc/ - jako podstawę do wyliczeń świąt Paschy, Pesach, /Wielkanocy - Wielkiej Nocy/ , brane są Słowa Stwórcy i Jego daty Świąt: jest księżyc w nowiu.
Daty Pesach /od zmierzchu/ i Przaśników od 14-21 Nisan:2Mojż.12.18;3Mojż.23.5; 4Mojż.28.16-17;5Mojż.16.1;Słowo Boże podaje drugi termin Paschy: 4Mojż.9.1-14; i nie znajdziemy tego w kalendarzu gregoriańskim.
c/ ciekawostka: Istnieją grupy wierzących i za wyznacznik daty Wielkanocy / Pesach, Pascha/ biorą datę równonocy wiosennej /Equinox/, która zawsze przypada na 21 marca wg kalendarza polskiego. I za podstawę biblijną brany jest werset z Dz.Ap.7.22; Mojżesz wychował się i pobierał nauki egipskie /equinoksa/. Czy to daje podstawę do tego, że Mojżesz do wyliczenia Paschy wziął kalendarz egipski a nie datę podaną przez Stwórcę? Każdy niech sam przeanalizuje temat . 21 marca + 1 dzień prawdopodobnie to przyjmowane jest jako 1 Nisan i dalej wylicza się 14 Nisan. Nie bierze się pod uwagę wyliczania 1 dnia miesiąca od nowiu tak jak w kalendarzu żydowskim.
Wniosek:grupa oparta na equinoksie ma wyliczony 14 Nisan na Paschę i w kalendarzu żydowskim Pascha jest 14 Nisan. I data jest zgodna z Biblią. Gdzie leży problem? Powstają rozbieżne daty w sumie - niby jest 14 Nisan z nazwy w dwóch grupach ale to zupełnie inne terminy przeliczone na kalendarz polski. Tworzy się różnica kilkunastu dni, niemal połowy miesiąca. To bardzo duża różnica.
Warto mieć wiedzę na temat różnic w datach świąt i badać temat. .
II. Wiadomości ogólne o kalendarzach:
0. Kalendarz naturalny biblijny.
1. Kalendarz żydowski - słoneczno-księżycowy stosowany był wcześniej niż kalendarz gregoriański. Żydowski kalendarz brał pod uwagę zalecenia dat świąt ustalonych przez Boga Stwórcę, Boga Izraela, Abrahama, Izaaka i Jakuba. te daty i święta opisane są w Biblii, Tanach, Piśmie Świętym. Rok składa się z 12 miesięcy, licząc po 29,30 , dni. Co kilka lat wprowadza się 13 miesiąc co 3 lata lub 2.
Rok Żydowski to 354 dni , 8 godzin, 48 minut i 45 sekund.
Doba liczy się od wschodu słońca do zachodu Inaczej wyliczana godzina w dobie jako 1/12 czasu doby od wschodu do zachodu słońca.
Początek miesiąca, pierwszy dzień miesiąca wyznacza księżyc w nowiu.
interesujący link na temat: różnice między widzącym kalendarzem a kalendarzem rabinicznym, diaspora babilońska, dwa dni nowiu, co opisuje Biblia na temat wyliczeń,3 kalendarze/Qumran, faryzeuszów, sadyceuszów/, obliczenia, metoda babilońskiego wyliczenia, propozycja wyrównania kalendarza z faktycznym nowiem...
Ben Dov, Jonathan (redaktor), Wayne Horowitz (redaktor), John M Steele (redaktor), Living the Lunar Calendar , Oxford, 2012.Cohen, Mark, Festiwal i kalendarze starożytnego Bliskiego Wschodu, Bethesda , Maryland: CDL Press, 2015.Stern, Sacha, kalendarz i gmina: historia kalendarza żydowskiego II w . p.n.e. - X w. CE , Oksford, 2001.
Obliczenia matematyczne wprowadzono od IV w.n.e. kalendarza ksieżycowego żydowskiego.
2. Kalendarz egipski :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_egipski
3. Kalendarz gregoriański , papieski , - to kalendarz słoneczny wprowadzony w 1582 roku przez papieża Grzegorza XIII.
Kalendarz gregoriański to kalendarz juliański z naniesionymi poprawkami w naliczaniu lat przestępnych.
Układ kalendarza nie brał pod uwagę nowia jako pierwszego dnia miesiąca oraz dat świąt opisanych w Biblii , dat świąt przekazanych przez Boga Stwórcę.
KALENDARZ WIECZNY gregoriański : https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_wieczny
4. Kalendarz rzymski - księżycowy - stosowany do roku 46 p.n.e. Okres Rzymski trwał ok od 753 r.p.n.e. Rok trwał 304 podzielony na 10 miesięcy i zawierał 4 miesiące po 31 dni i 6 miesięcy po 30dni.
Układ kalendarza nie brał pod uwagę nowia jako pierwszego dnia miesiąca oraz dat świąt opisanych w Biblii , dat świąt przekazanych przez Boga Stwórcę.
Rozpoczynał się od równonocy wiosennej miesiącem Martius a kończył sie miesiącem December. Po 304 dniach następował nienumerowany okres zimowy 61 dni .
Link równonoc: https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3wnonoc_wiosenna
link do kalendarza rzymskiego :https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_rzymski
5. Kalendarz Juliański- kalendarz słoneczny wprowadzony od roku 45p.n.e. po kalendarzu rzymskim jako kalendarz państwa rzymskiego, obowiązywał w Europie do 1582 roku, w Rosji od 1700-1918 a w Grecji do roku 1923. Kalendarz zreformował astronom i matematyk grecki Sosygenes z Aleksandrii / nie myl z Sosygenesem Perypatetykiem z II.w.n.e./ na polecenie Gajusza Juliusza Cezara rzymskiego wodza. Kalendarz oparty o kalendarz egipski.
Cykl 365 dni z rokiem przestępnym 366 dni.Układ kalendarza nie brał pod uwagę nowia jako pierwszego dnia miesiąca oraz dat świąt opisanych w Biblii , dat nowia i świąt przekazanych przez Boga Stwórcę.
link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_julia%C5%84ski
6. Kalendarz Nowojuliański:
II. O KSIĘŻYCOWYCH NOWIACH - NOTATKI
Każdy miesiąc kalendarza hebrajskiego rozpoczyna się pierwszym dniem miesiąca czyli księżycem w nowiu, który przybiera nazwę danego miesiąca. Wyliczanie miesięcy wg Słowa Boga w Tanach, Biblii, Pisma Św., rozpoczyna się od miesiąca Nisan/2Mojż 12.1-2/.
WERSETY NOTATKI NÓW
vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
IV Linkownia:
O kalendarzu żydowskim:
https://www.jewfaq.org/calendar.htm
O kalendarzu rzymskim link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_rzymski
..
KARAIMIZM - wywodzi się z judaizmu.
= O kalendarzu i miesiącach judaizmu karaimskiego :
"Kalendarz, którym posługują się Karaimi jest kalendarzem opartym na cyklu księżycowym i składa się- z 12 miesięcy liczących po 29 i 30 dni. Aby uniknąć rozbieżności z przemianami pór roku, w odpowiednich latach 19-letniego cyklu dodawany jest trzynasty miesiąc. "
Nazwy rdzenne miesięcy pochodzące z druku na Krymie z 1734 roku :
= Link do "Karaimskie nazwy miesięcy" Anny Sulimowicz:
"Religia karaimska wywodzi się z judaizmu. Wykształciła się w VIII w., a za jej założyciela i kodyfikatora uważa się Anana ben Dawida z Basry, dlatego też w początkowym okresie istnienia religii jej wyznawców nazywano ananitami. Głównym powodem oddzielenia się karaimizmu od judaizmu był ich sprzeciw wobec Talmudu i tradycji. Według Anana ben Dawida wyznawca powinien przede wszystkim kierować się zasadami zawartymi w Biblii. Ponieważ jednak nie na wszystkie życiowe problemy można było znaleźć w Biblii konkretną, jednoznaczną odpowiedź, dopuszczone zostały rozwiązania płynące z tradycji, ale w ograniczonym zakresie i tylko pod pewnymi warunkami.
W początkowym okresie na rozwój karaimizmu wpływ miały rozmaite kierunki religijne i filozoficzne, związane zarówno z judaizmem, jak i chrześcijaństwem i islamem, m. in. essenizm[11przyp11 / komentarz/comment /
Żydowskie stronnictwo religijne, istniejące od II w. p.n.e do I w. n.e.
], nestorianizm[12przyp12 / komentarz/comment /
Chrześcijańska doktryna teologiczna, wg której w Chrystusie istnieją dwie natury – boska i ludzka.
], hanafizm[13przyp13 / komentarz/comment /
Sunnicka szkoła prawa muzułmańskiego, powstała w VIII w.
]. Zasady religii i prawa kanonicznego zostały spisane w XI w."
http://www.inne-jezyki.amu.edu.pl/Frontend/Language/Details/32/CulturalIdentities
= Święta karaimskie - wg Biblii
; Pesach, Pascha, Wielkanoc to CHYDŻY TYMBYŁŁARNYN
kuchnia: podobnie jak w judaizmie i pewnych grupach mesjańskich nie je się kwaszonego, je się przaśniki / tymbyły /.
; Szawuot czyli 50-tnica - to CHYDŻY AFTAŁŁARNYN
; Święto Trąb - BYRHY KIUNIU
https://religie.wiara.pl/doc/472374.Swieta-i-dni-uroczyste-Karaimow
https://prestiztrojmiasto.pl/magazyn/136/ludzie/karaimka-byc
vvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvvv
VI. Coroczne przemyślenia na temat kalendarzy.
5783 Tiszri / 2022 - pażdziernik
Funkcjonujesz fizycznie w kalendarzu gregoriańskim, bo nie było wyboru, ale duchowo można istnieć i funkcjonować w kalendarzu ustalonym przez Boga Stwórcę, według którego żyli apostołowie i Mesjasz, opisywani w Nowym Przymierzu [Testamencie], Brit Chadasza.
Kalendarz gregoriański nie istniał w czasach Mesjasza i apostolskich, w początkach lat naszej ery. To dobra wskazówka dla życia duchowego.
18 Luty 2023r. - 27 Shwat 5783r.:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
odezwij się