Co tu znajdziesz na blogu?
Czy Bóg Stwórca zobowiązał wierzących obchodzić każdy nów kolejnego miesiąca? Zbadaj temat analizując podane wersety poniżej o nowiu .
Święto nowiu Bóg Stwórca ustanowił jako czas świąteczny wierzących spędzony z Bogiem, czas oddawania czci Bogu Stwórcy, Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba, to czas uświęcania wierzących .
I. Różne nazwy księżycowego nowia
Inne nazwy nowiu: pierwszy dzień nowego miesiąca, pierwszy dzień miesiąca, nowy księżyc, księżyc w nowiu, Rosz Chodesz, Głowa Miesiąca;
Księżyc nosi też różne nazwy np:" miesiąc"- nazwa używana do ok.XVIIIw., lub po śląsku : miesiączek /miesioncek, miesionczek - śl./.
Bóg Stwórca stworzył księżyc, słońce, planety i gwiazdy. Po 400 latach niewoli Izraela w Egipcie i uwolnieniu ich, Bóg wyznaczył miesiąc Nisan jako pierwszy miesiąc roku. Cały miesiąc obejmuje również pierwszy dzień miesiąca czyli nów tego miesiąca czyli pierwszy miesiąc roku - Nisan /Abib,Awiw/. 2Mojż./Exodus/12.1-2;
Na podstawie nowia Nisan wyznaczano kolejne dni w Nisan i czas świąt ustalonych przez Stwórcę w innych miesiącach np.Pesach/Przaśniki, Szawuot, Sukkot, Jom Terua, Jom Kipur.
Poniżej nazwy Nowia wg kolejności miesięcy kalendarza religijnego, biblijnego, po hbr: Rosz Chodesz oraz Linki do miesięcy i nowiów:
10. Rosz Chodesz Tewet טֵבֵת tutaj link:https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/06/10-ty-miesiac-tewet.html
tutaj link : https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/06/12-ty-i-13-ty-miesiac-adar-i-i-adar-ii.html
III. Wersety o nowiu w skrócie
1 Księga Mojżeszowa = Ks.Rodzaju =Genesis = Ks.Bereszit /na początku/
2 Księga Mojżeszowa = Ks.Wyjścia = Exodus = Szemot /imiona/;
2Mojż.12.1-2; w domyśle nów Nisan, nów nowiów roku religijnego-miesiąc miesięcy. Ez.45.18 - potwierdzenie nowia Nisan i świąt Pesach.
3 Ks.Mojżeszowa = Ks.Kapłańska = Leviticus = Wajikra /zawołał, wezwawszy /
3Mojż.23.23-25; - nów 10-ego miesiąca /Tiszri/ ;
4 Księga Mojżeszowa = Ks.Liczb = Numeri = Bemidbar /na pustyni/
4Mojż.1.1,18; - nów Ijar
4Mojż.9.15 - nów Nisan czyli w pierwszym dniu pierwszego miesiąca w drugim roku wzniesiono Przybytek i wtedy obłok zakrył Namiot zgromadzenia a chwała wypełniła Przybytek. / patrz 2Mojż.40.2,17,33-34;/
5 Księga Mojżeszowa=Ks.Powtórzonego Prawa=Deuteronomium = Dewarim/słowa/
2Krl.21.5; 23.4-5,11 ; Jer.8.1-3; Joba 31.24-28/;zakaz bałwochwalstwa księżycowego, słonecznego itd 5Mojż.4.19 /5Mojż.17.3/
Nowy Przymierze / Nowy Testament - Dobra Nowina / Brit Chadasza:
Zdjęcie nowiu - Inowrocław 02-04-2022r. godzina ok.20.00 - Bielawski Ireneusz- Nikon d7500, obiektyw tamron 150-600 g2 / dziękuję za udostępnienie zdjęcia /
1 Księga Mojżeszowa = Ks.Rodzaju =Genesis = Ks.Bereszit /na początku/
...1Mojż.1.14-19; /Psalm 8.4; 104.19 ; Psalm 74.16-17; Jerem.31.35;/ - Bóg Stwórca stwarza jaśniejące ciała niebieskie , jedne widoczne na niebie w nocy np.księżyc i gwiazdy, inne widoczne za dnia -słońce. Bóg Stwórca podaje 8 powodów ich stworzenia m.in. do wyznaczania pory roku, dnia i lat. Księżyc pokazuje kiedy jest w nowiu- to cienki prawostronny jaśniejący sierpik /odblask słońca na księżycu ziemi/ pojawiający się nocą na niebie i wyznacza w kalendarzu hebrajskim pierwszy dzień każdego kolejnego miesiąca.
W kalendarzu gregoriańskim księżyc w nowiu wyznacza różne dni miesiąca i to sprawia chaos w ustalaniu świąt biblijnych oraz dużą rozbieżność dat w porównaniu z kalendarzem hebrajskim. Bazując na obydwu kalendarzach wierząca osoba jest zniechęcona , by badać te zawiłości. Ale tych zawiłości nie ma i wszystko staje się jasne kiedy skupimy się tylko na kalendarzu hebrajskim, pomimo, że też przechodził różne ewolucje i zmiany. Możemy wiele nauczyć się z Biblii i kalendarza żydowskiego - stabilności czasowej, prawidłowych dat świąt ustalonych przez Boga Stwórcę. Wystarzy spojrzeć i badać niebo , księżyc i słońce. Kiedy dołączy się Biblię do podniebnego kalendarza wtedy wszystko jest jasne.To podniebny kalendarz dla wierzących w Boga Stwórcę niezależnie od denominacji.
Podniebnego kalendarza nie może zmienic żaden człowiek. Człowiek nie przesunie księżyca ani słońca nawet o milimetr. Ludzki kalendarz nawet z najdoskonalszym wyliczeniem zawsze można zmienić - Biblia mówi o zmianach w czasie - to zmiany w kalendarzach ludzkich.To człowiek może zrobić i robi.
W zborach chrześcijańskich nie pielęgnuje się kalendarza podniebnego, nie uczy obserwacji niebia i księżyca a tym samym i nowiu . W ten sposób święto nowiu zostało sprytnie zakryte. Święto w czas nowiu , o którym mowa w Biblii i do którego Bóg zobowiązuje na kartach Biblii, zostało anulowane przez człowieka jakby to człowiek stał ponad Prawem Boga Stwórcy i Wszechmocnego .
Czy to Bóg ma podporządkować się człowiekowi czy człowiek Bogu?
/rys/
5Mojż.4.19 /5Mojż.17.3; 2Krl.23.5 ;/ - Bóg Stwórca zakazuje księżycowego bałwochwalstwa, zakazuje oddawania pokłonów m.in. księżycowi.
........................................................................
1Mojż.8.4- 17 dnia 7-ego miesiąca /Tiszri?/ czyli w czas około pełni księżyca arka osiada na górach Ararat; 1Mojż.8.5 - do 10-ego miesiąca / Kislew ?/ woda opada.
1Mojż.8.5; pierwszy nów po potopie – 10 miesiąca /czy był to Tewet?/– wody opadają i pokazały się tego dnia w czas nowiu szczyty gór. Okno arki było jeszcze zamknięte przez 40 dni / czyli przez kolejny nów aż do 11-go miesiąca / i nie były jeszcze wypuszczone ptaki z arki./1Mojż.8.5-12/
1Mojż.8.13-14; - 601 rok, w 1-szym dniu czyli w nów 1-ego miesiąca już po potopie wody wyschły na ziemi i Noe zdjął dach z arki i zobaczył , że tylko powierzchnia ziemi obeschła . Czy Noe w rodziną nie widząc przez kilka miesięcy nieba , słońca , gwiazd i księżyca był uszczęśliwiony tym widokiem w górze? O tak. Przywitał go księżyc w nowiu, bardzo słabo zapewnie widoczny jak i w dzisiejczych czasach. Księżyc wychodził z cienia, by oświetlać nową ziemię przez kolejne noce przechodząc fazę pełni aż do kolejnego nowiu 27 dnia drugiego miesiąca, kolejnego, ziemia całkowicie wyschła. Bóg kazał rodzinie Noego wyjść z arki /1Mojż.8.15-17/oraz wyprowadzić wszystkie zwierzęta z arki.
Czy to był Nisan a potem Ijar używając współczesnych nazw - nie wiemy dokładnie - ale był to pierwszy miesiąc i drugi po potopie .
Jeśli przyjmiemy obecne znane nazwy miesięcy hebrajskich / ale tak nie musi być i są różne teorie/ to z 1Mojż.8.13-14 wynika że:
a/ w nów miesiąca Nisan ziemia obeschła tylko powierzchownie.
b/ w następnym miesiącu 27 Ijar ziemia całkowicie wyschła i Bóg kazał rodzinie wyjść z arki czyli nów Ijar /drugi miesiąc po potopie/ był jeszcze spędzony w arce. Nów miesiąca Siwan / 3-ci miesiąc po potopie/ był pierwszym nowiem po potopie kiedy ludzie i zwierzęta żyli już poza arką na ziemi.
Może być tak, że pierwszy miesiąc po potopie był nazwany pierwszym chociaż pierwszym, patrząc od początku istnienia ziemi, mógł nim nie być.
.............................................................
2 Księga Mojżeszowa = Ks.Wyjścia = Exodus = Szemot /imiona/
2Mojż.12.1-2- w domyśle nów Nisan. Bóg Wszechmocny Prawodawca ogłasza tuż przed ostatnią 10-tą plagą w Egipcie i tuż przed wyjściem ludu Bożego z Egiptu , że Nisan będzie pierwszym miesiącem roku /religijnego/i jednocześnie oznacza to, że pierwszym nowiem roku jest nów Nisan. Nisan stał się miesiącem miesięcy a nów Nisan nowiem nowiów. Bóg Wiekuisty wyznacza od 14 Nisan 7-dniowe święto Pesach i Przaśników. /Ez.45.18 - potwierdzenie nowia Nisan i świąt Pesach/.
Więcej o Pesach i Przaśnikach znajdziesz tutaj:
https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/05/pesach-i-przasniki-swieto-wolnosci.html
2Mojż12.1-2; Bóg wskazuje, że miesiąc Nisan jest wyznacznikiem :
a/ początków wszystkich kolejnych miesięcy w roku
b/ pierwszy miesiąc roku = wyznaczony Biblijny /religijny/ Nowy Rok,
Widząc dopiero nów-pojawiający się sierpik księżyca , co oznaczało , ze jest 1-szy dzień Nisan, można było wyznaczyć kolejne dni miesiąca i danego święta tak jak Bóg nakazał:
; w 10 Nisan - 2Mojż.12.3-5;- wybrany miał być koziołek lub baranek do przechowania na 4 dni z przeznaczeniem na baranka paschalnego.
;14 Nisan - 2Mojż.12.6/6-28/- 14 dzień miesiąca przeznaczony na zabicie baranka paschalnego i rozpoczęcie święta Pesach i Przaśnikow.
Czy tę wiadomość o pierwszym miesiącu roku czyli o Nisan Bóg ogłosił przed nowiem Nisan czy w czasie nowiu Nisan - nie wiemy, bo nie jest jasno to napisane. Jeśli jest wyznaczony przez Boga wyraźnie 10 i 14 Nisan /2Mojż.12.3,18/ to trzeba znać najpierw czas nowiu czyli 1Nisan. Można założyć, że Bóg wyznaczając miesiąc Nisan jako szczególny pierwszy miesiąc otwierający inne miesiące , miał również na uwadze pierwszy dzień Nisan czyli nów Nisan jako znaczące dla kolejnych nowiów roku i dał czas na przygotowanie się do celebrowania tego dnia.
Nów w Nisan otwierał drzwi do liczenia dni miesiąca w oczekiwaniu na święta i kolejne nowia.
; Uwaga - do czego jeszcze był potrzebny czas nowiu Nisan czyli czas pierwszego dnia Nisan? Pamiętajmy, że wtedy nie było zegarków ale był księżyc i na podstawie jego zacienienia można było określić który dzień jest pierwszy, który ostatni a kiedy jest środek miesiąca / księżyc w pełni /. To pozwalało na liczenie dni w miesiącu.
Znając nów Nisan oraz datę świąt Pesach i Przaśników wylicza się tzw.omery / 49 snopków każdego dnia / czyli 7dni tygodnia x 7tygodni=49dni +1 dzień jako 50-ty i automatycznie powstaje data Święta Szawuot czyli 50-ty dzień , Święto Pięćdziesiątnicy. / 3Mojż.23.15-16/
Zaś w tradycji żydowskiej miesiącem miesięcy jest ustalony 7 miesiąc Tiszri /Tiszrei/ jako pierwszy miesiąc kalendarza cywilnego / a nie religijnego/ czyli miesiąc, w którym odbywają się 3 święta:
1/ Święto Trąbienia / Jom Terua / - więcej znajdziesz w linku:
https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/07/jom-terua-dzien-trabienia.html
2/ Dzień Pojednania z Bogiem /Jom Kipur - więcej na tematznajdziesz w linku:
https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/07/jom-kippur-dzien-pojednania-z-bogiem.html
3/ oraz Sukot - więcej na ten temat znajdziesz pod linkiem:
https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/07/swieto-namiotow-sukkot-kuczki.html
Co wydarzało się w miesiącu Nisan? -
2Mojż.19.1; - w nów - 3-ego miesiąca od wyjścia izraelskich synów z Egiptu przybyli na pustynię Synaj. Mojżesz wstępuje na górę.
2Mojż.40.2; - nów Nisan -"1-ego dnia [księżyc w nowiu] 1-ego miesiąca wzniesiesz Przybytek, Namiot Zgromadzenia."- rzekł Bóg do Mojżesza.
2Mojż.40.17,33-34;/ 4Mojż.9.15-wspomnienie tego zjawiska/; - nów w Nisan- "A Przybytek został wzniesiony 1-ego dnia, 1-ego miesiąca, 2-giego roku i Mojżesz wyposażył go we wszystko co potrzebne i według zaleceń Boga Izraela. "Mojżesz dokonał dzieła"- /2Mojż.40.33/;
"Wtedy obłok zakrył Namiot Zgromadzenia, a chwała Boga napełniła Przybytek." Na Mojzeszu spoczywał obłok i nie mógł wejść do Namiotu Zgromadzenia.
4Mojż.9.15 - wspomnienie, nawiązanie do nowiu Nisan czyli wydarzenia w pierwszym dniu pierwszego miesiąca w drugim roku kiedy to wzniesiono Przybytek a obłok zakrył Namiot zgromadzenia , chwała wypełniła Przybytek. / patrz 2Mojż.40.2,17,33-34;/
3 Ks.Mojżeszowa= Ks.Kapłańska = Leviticus= Wajikra /zawołał, wezwawszy /
3Mojż.23.23-25; - Bóg Stwórca przez Mojżesza przekazuje , że 7-y miesiąc , pierwszy dzień /czyli w nów miesiaca Tiszrei/ będzie dniem pamiętnym, dniem odpoczynku , obwołany trąbieniem. Mowa tu jest o Święcie Trąbek czyli Yom Terua uznany w tradycji żydowskiej jako Pierwszy Dzień Skruchy zakończony 10 dnia Tiszrei jako Jom Kippur /3Mojż.23.26-32/ czyli Dniem Pojednania z Bogiem. Ten 10 dniowy okres nazwany jest w tradycji żydowskiej Dniem Sądu. 3Mojż.23.27-32.
15 dnia tiszri rozpoczynało się święto Sukot / Namiotów/ czyli 5 dni po Święcie Pojednania -3Moż.23.33-44.
https://ezdraszki2.blogspot.com/2021/07/jom-terua-dzien-trabienia.html
4 Księga Mojżeszowa = Ks.Liczb = Numeri = Bemidbar /na pustyni/
4Mojż.1.1 - pierwszego dnia drugiego miesiąca czyli w nów pierwszego dnia drugiego miesiąca czyli w nów Ijar 2-go roku od wyścia z Egiptu przemawia Bóg do Mojżesza na pustyni Synaj w Namiocie Zgromadzenia w sprawie imennego spisu całego zboru izraelskiego /4Mojż.1.1-17/.
4Mojż.1.18- i zaraz w nów Ijar tego samego dnia, jak Bóg nakazał Mojżeszowi, zrobiono przegląd zboru na pustyni Synaj- 4Mojż.1.18-44. A spisanych od 20 roku życia było 603.550 osób./ 4M.1.44-46 /.
4Mojż.9.15 - wspomnienie, nawiązanie do nowiu Nisan czyli wydarzenia w pierwszym dniu pierwszego miesiąca w drugim roku kiedy to wzniesiono Przybytek a obłok zakrył Namiot zgromadzenia , chwała wypełniła Przybytek. / patrz 2Mojż.40.2,17,33-34;/
4 Księga Mojżeszowa 10.10; - Bóg przekazuje wierzącym przez proroka Mojżesza, że w w dni nowiu , w dniach radości i uroczyste święta będziecie trąbić w trąby /szofar/jako przypomnienie Bogu o was.
4Mojż.28,9-15 - w każdy pierwszy dzień każdego miesiąca [ w nów każdego miesiąca] i w szabat ma zostać złożona ofiara całopalna, z pokarmów i z płynów w zwiększonej ilości w stosunku do zwykłego dnia. Podobnie w szabaty danego miesiąca. To dowód na wyróżnienie tych dni w miesiącu . Dziś nie obowiązuje składania ofiar.
4 Mojż.28. 1-2,9-10, 11-15;- Bóg Mojżeszowi przekazuje jakie i w jakiej ilości ofiary w nów i w szabat będą składane dla Wiekuistego - Dni szabatowe, nowia i inne świąteczne dni są wyróżnione w Biblii na wiele sposobów.
4Mojż.29.1;- Bóg Wiekuisty przekazuje Mojżeszowi jak ma być obchodzone w nów Tiszri Święto Trąbienia /Jom Terua/ - uroczyście ogłoszone święto,żadna ciężka praca nie będzie wykonywana, z trąbieniem w szofary-trąby, czas radości i składania ofiar./4Mojż.29.1-6/;
- jak ma być obchodzone 10-ego Tiszri święto Jom Kipur czyli Święto Pojednania z Bogiem /4Mojż.29.7-11/ - post, zakaz pracy, uroczyście i składane ofiary.
-15 Tiszri ma być Sukot , 7 dniowe, Święto Namiotów - uroczysty czas, zakaz wykonywania pracy, składanie ofiar /4Mojż.29.35-39/.
4 Mojż.33.38; - w nów Aw czyli 1-ego dnia 5-ego miesiąca kapłan Aaron na rozkaz Boga Wiekuistego wstąpił na górę Hor i umarł tam w 40 roku po wyjściu Izraela z Egiptu./4 Mojż.20.23,28;5Mojż.10.6;/
5Mojż.1.3 - Mojżesz w 40-tym roku pierwszego dnia jedenastego miesiąca [czas nowiu Szwat- czas kwitnących drzew, wczesna wiosna ] powiedział do synów izraelskich co dalej Bóg przekazuje uczynić.
- 5Mojż.1.5-8 - 3.29; - Bóg nakazał wyruszyć z Horebu i Mojżesz przypomina Izraelowi :
a/ czas wyznaczenia naczelników i sędziów - 5M.1.9-18;
b/ czas wysłania 12 wywiadowców z Kadesz Barnea do ziemi obiecanej, przypomina synom izraelskim nieposłuszeństwo i sprzeciw rozkazowi Boga, szemranie przeciw Bogu, sianie lęku. Bóg nosił ich jak ojciec swoje dziecię przez całą drogę do ziemi obiecanej /5Mojż.1.31/ale wiary w nich nie było.5Mojż.1.19-33;
c/ Mojżesz przypomina kto zostanie ukarany za nieposłuszeństwo i brak zaufania Bogu, a kto wejdzie do ziemi obiecanej /5Mojż.5.34-40/;
d/ przypomina o tym, że Bóg zakazał walki a izraelici sprzeciwili sie znowu Bogu i wyruszyli walczyć z Amorejczykami w górach wbrew woli Boga. Przez to ponieśli sromotną klęskę. Zostali razeni , pobici w walce -5Mojż.1.41-46;
e/ przypomina jak izraelici po klęsce krążyli przez wiele dni pod górą Seir i Bóg nakazał przejść przez ziemię potomków Ezawa , by nie wszczynali z nimi wojny i zapłacili za żywność, i wodę. /5Mojż.2.1-8/;
f/ przypomina Mojżesz jak Bóg zakazał izraelitom w czasie wędrówki wszczynać wojnę z Moabitami -/5Mojż.2.9-12/;I w czasie 38 lat wypełniła się kara za nieposłuszeństwo zapowiedziana przez Boga /5Mojż.2.13-16;/
g/ Mojżesz przypomina synom izraelskim jak Bóg zabronił wszczynać wojnę z Ammonitami. / 5Mojż.2.19-23/; Przypomina o zwycięstwie nad Sychonem , królem Cheszbonu, bo nie pozwolił synom izraelskim przejść przez swoją ziemię - 5Mojż.2.24-37;
h/ Mojżesz przypomina zwycięstwo nad Ogiem z Baszanu - 5Mojż.3.-11; ;o innych zwycięstwach i objęciu w posiadanie zdobytych ziem /3Mojż.3.12.-22/;
i/ Mojżesz przypomina jak prosił Boga, by mógł ujrzeć piękną ziemię obiecaną ale Bog rozgniewany na Mojżesza z powodu ludu nie wysłuchał tej prośby. Obiecał jedynie Mojżeszowi z góry Pizga oglądać obszar ziemi a dowództwo zapowiedział , że przekaże Jozuemu. /5Mojż.3.23-29/;
Mojżesz nadal przypomina synom izraelskim tego dnia / nów 11-ego szwat/ o tym, że :
j/ 5Mojż.4.3-4; Izrael został ukarany za wszeteczeństwo i zdradę Boga, cudzołóstwo z Baal-Peorem / por.4Mojż.25.1-9/; A kto przylgnąl do Boga Izraela ten przeżył.
; by posłuchał ustaw i praw, zakonu, aby mogli zachować życie i wejść do ziemi obiecanej, wziąć ją w posiadanie .5Mojż.4.1,40;
; by niczego nie dodali ani nie ujmowali z tego co Bóg nakazał "...przestrzegając przykazań Pana,Boga Wszechmocnego " 5Mojż.4.2; / porównaj:Obj.22.18-19/;
; Mojżesz przypomina 2 razy, że nauczył izraela ustaw Boga Wszechmogącego według rozkazu Boga, aby postępowali w ziemi obiecanej /!!!!/ według Jego Świętego i Sprawiedliwego Prawa./5Mojż4.5 , 14/
; 5Mojż.4.6;-Mojżesz mówi, by przestrzegali i spełniali Prawo Boże , bo jest ono mądrością ich i roztropnością ich w oczach ludów.
; 5Mojż.4.7;- Mojżesz przypomina o wyjatkowej bliskości z Bogiem kiedy On jest wzywany.
; 5Mojż.4.8 - Mojżesz mówi o ustawach i prawach Boga , które są wyjątkowo sprawiedliwe, bardziej niż to ma miejsce u innych narodów.
; 5Mojż.4.9-14 - nakazuje ludowi opowiadać swoim synom i wnukom o tym co widziały ich oczy za ich życia , by strzegli i pilnowali swej duszy , zachowali wszytko w swoich sercach. Nie zlekceważyli tego co widzieli. /por: 3Mojż.19.16-18; Hebrajczykow 12.18-19 /;
; 5Moj.4.13-14; - Mojżesz przypomina tego dnia w nów / pierwszego dnia 11-ego miesiaca szwat /5Mojż.1.3/ o przymierzu spisanym na 2 kamiennych tablicach. /2Mojż.31.18/ a Mojzesz otrzymał rozkaz nauczenia ludu tych ustaw i praw.
L/ 5Mojż.4.15-29; Mojżesz przekazuje ostrzeżenie od Boga :
;przed bałwochwalstwem /5Mojż.4.15-19-28/;
;przed zapomnieniem o przymierzu z Bogiem /5Mojż.4.23/;
; przed robieniem sobie podobizny rzeźbionej /5Mojż.4.23,25-28/, za co karą jest rozproszenie i służenie obcym bogom będących dziełem rąk ludzkich z drzewa i kamienia, które nie widza , nie słyszą , nie jedzą i nie wąchaja. /5Mojż. 28.36/; Psalm 115.4-7/;
; przed zazdrością Boga /5Mojż.4.24/;
Ł/5Mojż.4.29-40: Mojżesz przypomina, że zawsze można odszukać Boga, bo jest On miłosierny i wierny, nie opuszcza swoich dzieci i nie zapomina o przymierzu. Ale trzeba go szukać, da się odnaleźć, trzeba nawrócić się do niego /Teszuwa/ i słuchać jego głosu.
M/ 5Mojż.4.32-40: Mojżesz przypomina o czym trzeba pamiętać :
;5Mojż.4.32-33,36, o potędze i Wszechmocy Boga a jednocześnie o możliwej bliskości człowieka z Bogiem, o nadzwyczajnej dostępności, przystępności do Boga Stwórcy
;5Mojż.4.34; -o czynionych przez Stwórcę znaków i cudów , wojnę , wielkie i straszne czyny dokonane np.w Egipcie.
;5Mojż.4.35;- o tym, by poznawać Boga a oprócz Niego nie ma innego.
; 5Mojż.4.37-38; o osobistym prowadzeniu przez Boga Stwórcę, Boga Abrahama, Jakuba i Izaaka i osobistej ochronie.
; 5Mojż.4.39 = o tym, że Bóg Stwórca, Wszechmocny, Święty - to jest Twój Bóg i należy przestrzegać Jego ustaw i przykazań, by dobrze było tobie i twoim dzieciom, byś długo żył w tym podarowanym dla ciebie miejscu na ziemi.
5Mojż.5.41n - cdn / przestudiuj dalsze wersety w 5Mojż./
5Mojż.4.19 /5Mojż.17.3; 2Krl.23.5 ;/ - ostrzeżenie przed bałwochwalstwem czyli oddawaniem pokłonu księżycowi. 2Krl.23.1-20,25 - przykład rozprawienia się z bałwochwalcami i bałwochwalstwem , wszelką obrzydliwością za czasów Jozjasza przed Paschą. /2Krl.23.21-28/, aby przywrócić ważność Słowom Zakonu Boga Stwórcy.
1 Księga Samuela 20.5,18,24, 27, 34 ; - aż 5 razy wspomina się o nowiu w tej historii. Czas zamachów Króla Saula na Dawida, Dawid chroni się u Samuela w osiedlu prorockim w Ramie /1Sam.19.18-24/. Saul wysyla dwukrotnie oprawców , by zabili Dawida a ci wpadają w zachwycenie. Saul osobiscie przybywa i również wpada w zachwycenie i leżał nagi przez cały dzień i noc. Dawid przybywa do syna Saula Jonatana prosząc o ukrycie w polu do 3-ego dnia. W czas nowiu wychodzi na jaw wrogie usposobienie Saula do Dawida na czym ucierpi szczera przyjaźń Jonatana z Dawidem.
2 Księga Królewska 4.23; Mowa tu jest o zwyczaju chodzenia do proroków w nów i szabat. Elizeusz zatrzymuje się w Szunem na posiłek u Szunamitki i jej męża. Prorok zapowiada, że urodzi Szunamitka za rok syna. Tak się stało.Dziecko podrosło i pewnego dnia zasłabło i zmarło. Matka zdecydowała się iść do Elizeusza o pomoc. Do proroków chodziło się raczej w szabat i nów a nie w dzień powszedni. Elizeusz uzdrowił syna Szunamitki.
1 Księga Kronik 23.30-31; okoliczności: Dawid grzeszy przeciwko Bogu spisem ludności-1Krn.21.1-27; Bóg przez jasnowidza Gada przedłożył Dawidowi 3 kary do wyboru: a/ 3 miesiące głodu; b/ 3 miesiące tułaczki przed wrogami i śmierć; c/3 dni miecza Pana nad Dawidem w postaci zarazy w kraju. 1Krn.21.13-14 Dawid wybiera zarazę - padło 70tys.mężow. Na klepisku Ornana Dawid buduje ołtarz dla Boga na polecenie Anioła Pańskiego. Dawid ustanawia Salomona królem nad Izraelem /1Krn.23.1/. Lewici według postanowienia Dawida mieli pomagać synom Aaronowym w służbie dla świątyni , opiekując się synami Aaronowymi i ich braćmi /1Kron.23.25-32/ pomagając również przy składaniu całopaleń w szabaty i w dni nowia , i we wszelkie święta .
2 Księga Kronik 2.3-4; - Salomon umocnił się w swoim królestwie. Bóg był z nim i bardzo go wywyższył. Ukazał się Salomonowi i ten prosi o mądrość i wiedzę.Bóg wyposaża Salomona dodatkowo w bogactwo, mienie, i sławę. / 2Krn.1.1-2.2/; 2Krn.2.3-4. Salomon układa się z Churamem z Tyru w sprawie dostarczenia drzewa cedrowego, cyprysowego i sandałowego/2Krn.2.7/ na budowę wielkiej i wspaniałej świątyni imieniu Boga Izraela, by składać wszelkie ofiary w szabaty, nowia i święta Pańskie. Prosi o mądrego artystę /2Krn.2.6/biegłego w pracach nad metalem, w drewnie, kamieniu i i w materiałach i snycerstwie. Otrzymuje do pomocy Churam-Abiego /2Krn.2.12/.Opis również w 1Krl.5.1-18;7.13-14.
2 Księga Kronik 8.12-13; - Salomon /2Krn.1.1-10/buduje światynię i swój pałac w ciągu 20 lat.Odbudował potem miasta. /2Krn.8.11/Córkę faraona, swoją żonę, przeniósł z miasta Dawida do pałacu zbudowanego dla niej, jako że nie powinna mieszkać w miejscach świętych z powodu obecności Skrzyni Pańskiej. Po poświęceniu świątyni Salomon składał ofiary całopalne Bogu na ołtarzu Pańskim zbudowanym przed przedsionkiem zgodnie z wymogami każdego dnia na szabaty, nowia, oraz w 3 święta pielgrzymie : Przaśniki, w Święta Tygodni/Szawuot/ i Sukkot / Święto Szałasów-50-tnica/.Potem przybywa do Salomona królowa Saby./2Krn.9/
2 Księga Kronik 31,3; - Hiskiasz posyła posłów do Efraimitów i Manassesytów, by przyszli do świątyni w Jeruzalemie odprawić Paschę i Przaśniki dla Najwyższego w drugim terminie według Zakonu w dniu 14 drugiego miesiąca czyli 14 Ijar. Radowali się tym świętem przez 2 tygodnie zamiast tydzień. Lud został pobłogosławiony przez kapłanów i Lewitów, wrócili do domów niszcząc po drodze bałwochwalcze miejsca. /2Kronik 30.1-27/; Król Hiskiasz wyznaczył również ze swojego majątku swój udział w ofiarach calopalnych : w szabaty, na nowia i uroczyste święta według przepisow w Prawie Pańskim, w Torze. / 2Krn.31.3- 4Mojż.28.1-29.39/;
Księga Ezdrasza 3.5 /3.1-5/; - powrót do obchodzenia święta Sukot , szabatu, nowia i innych uroczystych świąt poświęconych Bogu Wszechmocnemu składając dzień po dniu ofiary całopalne według należytych wymogów.
Król Persji, Cyrus, ogłosił, że Bóg Niebios rozkazał mu, by zbudował Świątynię Bogu Izraelskiemu /Ezdrasza 1.1-4/. Nakazał, że kto jest ludem należącym do tego Boga Wiekuistego Izraelskiego, niech wyruszy do Jeruzalemu /Juda/ i buduje świątynię. Ezdr.3.1-4; Siódmego miesiąca /Tiszri/ / zgromadzono się w Jeruzalemie i Jeszua, syn Josadaka,wraz ze swoimi kapłanami braćmi i Zerubabel, syn Sziealtiela wraz ze swoimi braćmi odbudowali ołtarz Boga Izraela, aby składać na nim ofiary całopalne zgodnie z przepisami Boga podanymi przez Mojżesza, męża Bożego. Przywrócony zostaje Zakon Boga, który przekazał Wiekuisty przez Mojżesza ludowi Izraela .
Ezdrasza 3.6-7 od nowiu Tiszri czyli od pierwszego dnia 7-ego miesiąca / / składano ofiary całopalne Bogu, potem w czas Święta Namiotów , na szabaty i na każde inne uroczyste święto pomimo, że fundamenty Świątyni nie były jeszcze wykończone.
Ezdr.7.9 / nów Nisan/; Ezdrasz wyznacza wymarsz z Babilonu w nów Nisan / pierwszego dnia pierwszego miesiąca. Dotarł do Jeruzalemu pierwszego dnia 5-miesiąca czyli w nów Aw. Dobrotliwa ręka Boga Stwórcy była nad nim.
Ezdr.10.16 - w nów Tewet czyli 1-ego dnia 10-ego miesiąca zbadano sprawę./Ezdr.10;/
Nehemiasza 8.2,9 - w nów Tiszri czyli 1-ego dnia 7-ego miesiąca lud zgromadził się na placu przed Bramą Wodną i stojąc słucjali ze zrozumieniem odczytywania Zakonu Mojżeszowego nadanego przez Boga Wszechmogącego /Neh.1-12/.
Nehemiasza 8.13 - 2 Tiszri naczelnicy rodów oraz kapłani i Lewici z pisarzem Ezdraszem poznali postanowienia Zakonu i doczytali , że w 7-ym miesiącu jest święto Sukot i jak przygotować się do tego święta. Pobudowano namioty i obchodzono Dukot przez 7 dni a 8 dnia odbyło się Szemini Aceret - uroczystość. /Neh.13-18/
Księga Nehemiasza 10.32-34; - kapłan i pisarz, Ezdrasz, odczytuje zgromadzonym ludziom na placu przed Bramą Wodną 1dnia 7-ego miesiąca /nów Tiszri /Zakon Pański, Prawo. Inni wykładali wyjaśniając Zakon / Neh.8.1-18/. Modlitwa pokutna - Neh.9.1-37/; Odnowienie Przymierza - spisanie umowy, zobowiązania ksiażąt , Lewitów, kapłanów, ludu oddzielonego od obcej ludności, , że będą postępować według Zakonu Bożego i nie będą handlować w szabat. Nałożyli na siebie finansowe zobowiązania z przeznaczeniem na ofiary całopalne, w dni szabatowe i dni nowiu, w święta uroczyste i święta ucztowania. Złożono zobowiązania w wielu innych sprawach i dziesięcinach. Rzucano losy w sprawie osiedlania sie ludności na wyznaczonych terenach i w Jeruzalemie. Wprowadzono reformy.
Księga Nehemiasza 10.32-34; - zakaz handlu w szabat i zabezpieczenie się we wszystko co potrzebne jest do przestrzegania szabatu, nowia i obchodzenia świąt uroczystych oraz na święta ucztowania.
okoliczności: Kapłan i pisarz, Ezdrasz, odczytuje zgromadzonym ludziom na placu przed Bramą Wodną 1dnia 7-ego miesiąca / w nów Tiszri/ Zakon Pański, Prawo. Inni wykładali wyjaśniając Zakon/Neh.8.1-18/. Wyczytali w Zakonie o święcie Sukot i postanowili obwołać Sukot we wszystkich miastach i w Jeruzalemie.
"Wyjdźcie w góry i przynieście gałązki oliwne, gałązki sosnowe, gałązki mirtowe, gałązki, palmowe oraz z drzew liściastych , aby pobudować szałasy, jak jest napisane."-Neh.8.16; Lud wyszedł , zebrał gałęzie i pobudowali szałasy /na dachu, na podwórzach, dziedzińcach domu Bożego, na placu przy Bramie Wodnej i Efraimskiej. Nie robiono tego od czasów Jozuego, syna Nuna do tej pory /Neh.8.16-18/ i zapanowała radość i czytano nadal z Księgi Zakonu.
24 Tiszri zgromadzili się synowie izraelscy poszcząc , odziani w wory pokutne , głowę posypali ziemią. Izraelici odłączyli się od obcoplemieńców, powstali i wyznawali swoje grzechy i przewinienia swoich ojców, oddając pokłon Bogu swojemu, błogosławili i uwielbiali Boga Neh.9.1-.37; Odnowiono Przymierze z Wiekuistym - spisano umowę, zobowiązania ksiażąt , Lewitów, kapłanów, ludu oddzielonego od obcej ludności, , że będą postępować według Zakonu Bożego i nie będą handlować w szabat /Neh.10.32/. Nałożyli na siebie finansowe zobowiązania z przeznaczeniem na służbę Bożą , , chleby pokładne i stałe ofiary całopalne, na ofiary szabatowe, w dni nowiu, w święta uroczyste i na święta ucztowania, na ofiary przebłagalne za Izraelai na wszelkie roboty w świątyni, na dostawę drewna dla utrzymania ognia na ołtarzu itd. Złożono zobowiązania w wielu innych sprawach i dziesięcinach. Rzucano losy w sprawie osiedlania się ludności na wyznaczonych terenach i w Jeruzalemie. Wprowadzono reformy.
Estery 3.7 - w miesiącu Nisan któregoś dnia rzucono losy, pur, w sprawie wytracenia Żydów i padł los na 13 Adar. Est.8.12 - 12 Adar /12 -ego miesiąca/ wyszło pismo , że Żydzi będą gotowi do zemsty na swoich wrogach. 13 Adar - Żydzi biorą tego dnia odwet na wrogach i 10 synów Hamana powieszono na drugi dzień 14 adar - Est.9.1-19.
Psalmy : 81.4-6; nakaz zadęcia w traby, szofary, w dniu nowiu , w pełnię i w dniu święta,bo taka jest ustawa i nakaz Boga Jakuba, dał to przykazanie Józefowi.
Psalm 104.19 ; "Uczyniłeś księżyc , aby pory oznaczał."/1Mojż.1.14;/
Psalm 74.16-17; dzień, noc, planety, granice i pory roku, światło i słońce, i księżyc ustanowił Bóg. I dzień i noc należą do Boga Stwórcy.
Księga Izajasza 1.10-15; - nowia -według widzenia Izajasza przesłanie dotyczące Judy i Jeruzalemu, Słowa Boga Wszechmogącego do grzesznego ludu , złośników i synów wyrodnych jakby byli książętami Sodomy i ludem Gomory, którzy porzucili Świętego Boga i odwrócili się wstecz / Izaj.1.1-4/a swym złym postępowaniem obrzydzili Bogu święta o daremnych ich ofiarach i kadzeniach w nowia i szabaty, w czas uroczystych zebrań , świąt i uroczystości. /Izaj.1.1-20/
Izaj.1.15-20; Izajasz przekazuje, że Bóg nie może patrzeć na wyciągnięte ręce ludu i choćby pomnożyli modlitwy nie wysłucha ich. Woła do nich, by przestali źle czynić i ostrzega.
Księga Izajasza 66.22-23; - zapowiedź Nowego Nieba i Nowej Ziemi /Ez.65.1-25/; Stworzone Nowe Niebo i Nowa Ziemia ostaną się przed Bogiem i w każdy nów i każdy szabat przychodzić będzie każdy człowiek , by oddać Bogu pokłon.
uwaga: Izajasz działa w latach 736-705 r.p.n.e. Miał wtedy ok.25-30 lat. Służbę proroka pełnił ok.40 lat. Żonaty, miał 2 synów /Iz.7.1-9;8.1-4/;
Ezechiela 26.1; w nów Szwat Ezechiel prorokuje o karze nad Tyrem i Sydonem, o bezpiecznej przyszłości ludu izraelskiego.
Ezechiela 29.17;- w nów Nisan do Ezechiela dociera Słowo od Boga o Nebukadnesarze , że da mu ziemię egipską za wszelki trud i podjęcie się trudnego zadania przeciw Tyrowi. Wszelki łup z egiptu będzie babilończyków za trud i to, że pracował dla Wiekuistego. A w owym dniu Bóg da Izraelowi moc i przemówi przez Ezechiela. /Ezech.29.17-21/;
Ezechiela 31.1; w nów Siwan Ezechiel prorokuje o losie pysznych ludzi, o losach Egiptu i jego ludu.
Ezechiela.32.1 w nów Adar Ezechiel prorokuje o klęsce faraona i jego ludu "Gdyż szerzył postrach ..."; Woła do ludu izraelskiego i przypomina o obowiązkach stróża. Przekazuje ostregawcze słowa do złych pasterzy i karach dla nich /Ez.34./;
Ezechiela 44.24 - święta w domyśle nów
Księga Ezechiela 45.17; - troska książąt w świątyni przyszłości o składanie całopaleń ofiar z płynow i pokarmow w dni szabatu, dni nowia , dni świąteczne i uroczyste.
Ezechiela 45.18 - Bóg Wszechmocny mówi przez Ezechiela o nowiu Nisan, by tego dnia oczyścić świątynię od grzechu.
Ezechiela 45.20 - nów Tiszri - Bóg wymaga oczyszcenia świątyni tego dnia
Księga Ezechiela 46.1,3,6,11,12;- świątynia przyszłości w widzeniu od Boga przekazanym przez Ezechiela:przepisy dotyczące świąt i ofiar w czasie dni szabatu i nowiu. Ez.46.1-24;
uwaga: Ezechiel działał jako prorok od 592 r.p.n.e. do 570 r.p.n.e. Grób Ezechiela jest w Iraku w Al-Kifl jako proroka Zu al-Kifla. Uznany przez muzułmanów i Żydów. /wg info z Wikipedii -https://pl.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%B3b_Ezechiela/
Oz.2.13; - czas zakończenia świąt ze strony Boga, czas zakończenia nowiów i szabatów za niewierność, bałwochwalstwo, cudzołóstwo, nierząd cielesny i duchowy . /Oz.2;/
uwaga: Ozeasz prorok od czasu Jeroboama II /panował od 793-753 p.n.e./ w czasie panowania 6 królów, w służbie prorockiej przez 20 lat . Współcześnikami Ozeasza byli Izajasz, Amos z Tekoa, Jonasz - syn Amittaja; Ozeasz użył swego nieszczęśliwego małżeństwa z kobietą rozpustną jako obrazu opuszczenia Boga przez Jego lud i obrazu miłości Boga do niewiernego ludu. Obraz odrzucenia przez lud miłości Wszechmogącego Boga.
Amosa 8.4-5,10; - widzenie Boga Wszechmogącego przekazane przez Amosa ludziom - widzenie kosza dojrzałych owoców jako symbol ludu dojrzałego do zagłady przez swoją nieuczciwość, chciwość, swój grzech. /Amosa 8.1-3/; Werset opisuje, że nów i szabat stał się przeszkodą dla kupców i handlarzy. Widzą nów i szabat jako czas strat w zyskach dla siebie. /Izaj.8.1-14/; Bóg ostrzega , że zamieni wszystkie święta [ nów i szabat to też święto]w żałobę, ześle głód słuchania słów Boga, tułaczkę, upadek nieodwracalny. Wizja sądu Boga, przesianie ludu,miecz i odmianę /Am.9/.
Nów Elul , 2-gi rok panowania króla Dariusza /353 r.p.n.e/ prorok Aggeusz otrzymuje przesłanie od Boga do :
List do Kolosan 2.16; - o osądzaniu , by nie osądzać z powodu pokarmu, napoju,nowia, szabatu i świąt;
Dla ułatwienia poszukiwań w Tanach, Biblii , Piśmie Świętym.
Różne nazwy ksiąg Tory czyli Pięcioksięgu Mojżeszowego czyli pierwszych 5 ksiąg Biblii: 1 Księga Mojżeszowa = Ks.Rodzaju =Genesis = Ks.Bereszit /na początku/
1. Kto uczynił księżyc i słońce ? Po co? - Wymień 7-8 powodów. 1Mojż.1.14-15-19; Psalm 8.4; 74.16-17;104.19; Jer.31.35-36;
2. W jakim dniu zostały stworzone: słońce , ksieżyc i gwiazdy ? 1Mojż 1;
3.Czy wolno oddawać cześć księżycowi ? Dlaczego? - 5Mojż.4.19;
4. Po śmierci króla Hiskiasza włądzę objął syn Manasses., który czynił to, co złe w oczach Boga. Komu Manassses oddawał pokłon w kierunku nieba? 2Król.21.1-6;
5. Kara za czczenie ciał niebieskich? Jer.8.1-2;
6. Karygodny obraz postępowania i gestów wierzącego ? - Job.31.24-28;
7. Kiedy trzeba zadąć w trąby? - Psalm 8.14; 4Mojż.10.10;
8. Czy ktoś ma prawo osądzać cię z powodu tego, że obchodzisz święta, szabat oraz nów ? Kol.2.16-17;
9. Księżyc nie świeci swoim światłem ale odbija blask słońca. Kto w sensie duchowej rzeczywistości jest odblaskiem chwały Boga? - Hbr.1.3;
Święto nowiu Bóg Stwórca ustanowił jako czas wolny ,spędzony z Bogiem, czas oddawania czci Bogu Stwórcy, Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba, czas uświęcania.
Błogosławieństwo za postępowanie według ustaw Boga Stwórcy , przestrzeganie i wykonywanie przykazań Boga Stwórcy - 3Mojż.26.1-13;/5Mojż.7.12-24; 28.1-14/
Miesiąc to cykl księżyca, czas, w którym księżyc przechodzi wszystkie swoje fazy widoczne na niebie począwszy od zacienionego całkowicie księżyca niewidocznego przez widoczny prawostronny sierpik księżyca , pełnię aż do lewego sierpika i ponownego braku widoczności księżyca wraz z pojawieniem się ponownie prawostronnego sierpika.
Miesiąc w kalendarzu hebrajskim jest czasem od wychodzącego z cienia księżyca w kształcie cienkiego sierpika przechodzi przez różne fazy oświetlenia księżyca aż do sierpika księżyca lub najprościej ujmując od nowiu do nowiu. Zjawisko zmiany oświetleń księżyca przez słońce można obserwować na niebie późnym wieczorem lub w nocy.
W kalendarzu gregoriańskim nowia są ruchome i nie przypadają regularnie na pierwszy dzień miesiąca. Nów wypada w różne dni miesiąca. Dla mnie kalendarz hebrajski jest bardziej stabilny szczególnie dla dni świątecznych opisanych w Biblii /Tanah-hbr/, do których obchodzenia Bóg Wiekuisty nawołuje swój lud.
Nów - faza Księżyca, w której księżyc jest oświetlony przez Słońce w taki sposób, że z Ziemi widać wyłącznie jego zacienioną część. W Biblii czas nowiu należy do uroczystego czasu.
Nów astronomiczny to zacieniony księżyc tuż przed pokazaniem się sierpika księżyca.
VIII. Kto dziś obchodzi uroczyście święto nowiu .
Judaizm , niektóre grupy mesjańskie, indywidualnie osoby wierzące w denominacjach lub nimi...
Chrześcijaństwo odrzuca raczej świętowanie nowiów, które wg kalendarza gregoriańskiego nie są wyznacznikiem pierwszego dnia miesiąca tylko wypadają co miesiąc w różnych dniach .
1/ Hebrajski kalendarz dostosowany jest do nauki Stwórcy, by nów był wyznacznikiem pierwszego dnia miesiąca. Idealnie wpisane są Święte Święta Stwórcy .
Kalendarz gregoriański ma inny układ i nów fruwa po różnych dniach miesiąca powodując zamieszania w datach świąt Boga Stwórcy. Nów nie jest wtedy zawsze pierwszym dniem miesiąca. Nie oddaje czasu biblijnego a raczej wprowadza chaos.
2/ Kalendarz hebrajski - daty świąt zawsze są te same, stabilne.
Kalendarz gregoriański - daty świąt zmienne , trudno przewidywalne a i tak zależą od kalendarza hebrajskiego. / ciekawostka: Podobno ok.roku 2030 lub 2031r. kalendarz gregoriański /papieski/ nie obejmuje 1-2 świąt ujętych w kalendarzu hbr./
Nów to dobry czas do przypominania człowiekowi o Bogu, Jego potędze, ustawach i przykazaniach, dziełach, które dokonał. To czas ostrzeżeń przed bałwochwalstwem, niewiernością i nieufnością do Boga, to czas zachęty zbliżania się do Niego. Czas Oczekiwania na dalsze wskazówki i prowadzenie, błogosławieństwo.
5783 Tiszri / 2022 - pażdziernik dziękując Bogu Wszechmocnemu za Jego czasy, sposoby, prowadzenie, porady, wskazówki, że JEST.
Dziękując za Jego Miłość, Mądrość, Pokój.
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
odezwij się