Co tu znajdziesz:
I. Jonasz - prorok
II. Księga Jonasza -treść
III/ Hasła:
Bóg
Człowiek - narody
Miasta i Krainy
Przyroda i zjawiska Przyrody
Rośliny
Zwierzęta
Cyfry, Liczby
Bałwany - Bałwochwalstwo
Grzechy i Biada
IV. Odpowiedzi w pytaniach
I. Nahum - księga Nahuma - kontynuacja księgi Jonasza
I. Księga Jonasza
Księga Jonasza i Nahuma mówi o Niniwie.
Księga Jonasza:
Jon.1.1 /2Krl.4.25/ - Jonasz, syn Amittaja .
Jon.1.3,9; Jonasz, hebrajczyk, czci Boga Niebios, Który stworzył morze i ląd. Zostaje powołany przez Boga, by mówił głośno o nieprawości Niniwy. Jonasz postanowił uciec sprzed oblicza Boga do Tarszyszu. Ponownie został powołany, zawrócony z drogi do Tarszyszu, głosił Niniwie zburzenie miasta/Jon.3.4-5/.
Międzywyznaniowy okręt /Jon.1.5/na morzu z Jaffy do Tarszyszu - Jon.1.3,4-16; Na okręcie żeglarze są różnych wyznań. Kiedy burza na morzu rozszalała się zaczęto szukać winnego tego zjawiska. Żeglarze byli wystraszeni i szukali ratunku, dociekali przyczyny tej burzy. Ze strachu wołają do swoich bogów o ratunek. Jonasz jednak był spokojny, nawet spał zamiast modlić się jak inni żeglarze/Jon.1.6;/. Kapitan nakazuje Jonaszowi wstać i modlić się do Boga, którego jest wyznawcą.
Rzucanie losów przez żeglarzy wskazuje na winnego Jonasza.
Wszystko po chwili wyjaśnia się. Żeglarze nie chcą zginąć razem z Jonaszem przez jego ucieczkę przed Bogiem hebrajczyków. Nie chcą być obarczeni winą Jonasza.
Stwierdzili , że Bóg Niebios , Bóg Jonasza, uczyni , co zechce /Jon.1.14/ i wołali o ratunek przed śmiercią , by nie zostali obarczeni winą Jonasza.
Jonasza wyrzucili za burtę do wzburzonego morza. Morze uspokoiło się i co ciekawe, załoga okrętu nie powróciła do swoich bóstw tylko złożyli ofiarę i uczynili śluby Bogu Jonasza, Abrahama - Jon.1.16;
Lękali się Boga Jonasza /Jon.1.5,10,16;/
Jon.3.1-10;Mieszkańcy Niniwy uwierzyli w Boga, ogłosili post, oblekli się we włosiennice, mali i wielcy, nawet król , usiadł w popiele.
Jon.3.7-9; Król Niniwy wydał rozkazał ludziom i zwierzętom mając nadzieję, że Bóg się użali i odstąpi od swego gniewu, i nie zginą:
; by byli obleczeni we włosiennice , niech nic nie jedzą, niech nie pasą się i niech nie piją wody
; niech ludzie wołają żarliwie do Boga
; niech każdy zawróci ze swej złej drogi i od bezprawia, własnoręcznie popełnionego.
Jon.3.10; I tak się stało. Bóg widział, że zawrócili ze swej złej drogi, użalił się nad nimi, i nie zesłał na nich nieszczęścia.
Jon.4.1-Niniwa ukorzyła się razem ludzie i zwierzęta, Bóg użalił się a Jonasz rozgniewał się, bo nie podobało mu się , że Niniwę ominęło nieszczęście. Wszyscy zadowoleni oprócz jednego, jedynego Jonasza, wierzącego sługi Boga.
Jon.4.1-3;Z żałości i przez okazane miłosierdzie Boga nad Niniwą Jonasz gotowy jest umrzeć. Do czego doprowadza wierzących ich gniew i oburzenie na Boga?
Jonasz szybki do gniewu: Jon.4.1,2-4;
Jon.4.9: Jonasz: " Słusznie jestem zagniewany, i to na śmierć."
Jon.4.4,9; A Bóg powiedział do proroka Jonasza 2 razy:
" Czy to słusznie tak się gniewać?"
Pytanie do zastanowienia:
+ Prawdziwie Jonasz uciekł od Boga. Nie szukał oblicza Boga. Buntował się przed misja ratowania Niniwy. Jaki mógł być tego powód? Ze wstydu, że przestraszył się misji Niniwy ? Uważał, że jest zbyt słaby?
Bał się okrucieństwa Niniwy?
Nie chciał, by Niniwie dać szansę uratowania pomimo ich bałwochwalstwa i przemocy, okrucieństwa? Dlaczego Jonasz uczynił taki krok narażając się na gniew Boga? / Jonasza 4.1-3/.
+ Czy Jonasz miał skłonności do depresji czy manipulacji ? - Jon.4.3 /1-3/;4.8,9/ życzył nawet sobie śmierci/;
+ Dlaczego Bóg miał tyle litości nad Jonaszem, buntem i krnąbrnością Jonasza?
+ Dlaczego Bóg wybrał Jonasza do tak trudnej misji? Wysłał go do okrutnego narodu gdzie nie liczono się z obcymi. Mógł zostać zamordowany / obdarty ze skóry, wbity na pal/. Co miał takiego w sobie Jonasz?
Przemyślenia / nie nauczam/:
+ Boga i ewangelię trzeba głosić każdemu człowiekowi , nawet jeśli nie odróżniają dobra od zła i są okrutni.
+ Niniwa to przykład jak potężną mocą ku ratunkowi ma ukorzenie i post przed Bogiem.
+ Co mógł mieć takiego szczególnego Jonasz , że Bóg akurat jego wysłał na tak trudną misję dania szansy okrutnym mieszkańcom Niniwy , by uratowali się, pomimo ich okrucieństwa, bałwochwalstwa, bezprawia?
Zastanawiałam się na tym pytaniem. Zwróciłam uwagę na reakcje ludzi po spotkaniu z prorokiem Jonaszem. To dwa zdarzenia mogące tłumaczyć wyjątkowość tego proroka - jego skuteczność w nawracaniu ludzi do Boga pomimo, że nie wkładał w to wysiłku i nie gonił za wszelką cenę , by grzesznicy nawracali się np.mieszkańcy Niniwy. Nawet był wewnętrznie oporny wobec Bożego wybaczania okrutnikom.
1/ - spotkanie na statku z żeglarzami. Jonasz nie biegał za nimi, nie wychwalał Boga, nie krzyczał, nie zadawał pytań i nic nie chciał udowadniać. Była burza na morzu i Jonasz spał. Żeglarze byli różnych wyznań , modlili się do swoich bóstw o ratunek, wręcz zmusili Jonasza do odpowiedzi . Po wyrzucenia Jonasza za burtę żeglarze wiedzą, że to Bóg izraelitów zrobi co zechce z całą sytuacją, modlili się do Boga Jonasza o ratunek, już nie do swoich bóstw. Zlękli się Boga a nawet złożyli ofiarę i uczynili śluby Bogu Hebrajczyków. / Jon.1.1-16/;
2/ - spotkanie z mieszkańcami Niniwy. Jonasz wie co mówić i w jaki sposób. Nie musiał przekonywać, zabiegać , walczyć o ratunek dla Niniwy. Chyba raczej było odwrotnie, patrząc na jego niechęć do uratowania tego miejsca.
Co mówił Jonasz, czy straszył nieustraszonych niniwczyków?
Jonasz dotknął chyba najbardziej czułego punktu: zburzenie Niniwy. Materializm, budowle, wysiłek włożony w budowę - to chyba był wrażliwy punkt dla niniwczyków. Życie ludzkie nie miało dla nich wartości ale potęga ukazana w materialnym posiadaniu, budowlach - to miało wartość.
Po jednym dniu swojej wędrówki odliczał dni do zburzenia i wołał:
" Jeszcze 40 dni pozostaje do zburzenia Niniwy." - Jonasza 3.4-5;
Być może mieli szanse uciec z Niniwy do czasu zburzenia ale znamy wiele przykładów z historii, że ludzie nie chcą opuszczać domów, swojego nagromadzonego bogactwa i uciekać. Kto zagwarantuje bezpieczeństwo w czasie ucieczki?
To tylko wolne myśli, które w czasach materializmu , chciwości pieniądza, nasuwają pewne wnioski i dają inne spojrzenie.
HASŁO : Bóg /Haszem/
Hasło: człowiek - narody
HASŁO : Miasta i krainy w Ks.Jonasza
Miasta, krainy:
Niniwa / Jon.1.2,3; /
Niniwa - miasto nieprawości , miasto bałwochwalcze. -Jon.1.2; Wielkie miasto, bardzo wielkie miasto - na 3 dni drogi pieszej / wzdłuż? w obwodzie?/. Jon.3.2-3; Niniwa miała być zburzona za 41 dni , jeden dzień już miał za sobą : Jon.3.4;
Jon.4.11 - żyło w Niniwie więcej niż 120 tys. ludzi. Nie umieją rozróżnić między tym, co prawe , a tym, co lewe. / Bóg wiedział o ich zagubieniu, nie umiejący rozróżniać między dobrem a złem./
Mt.12.41;Łk.11.29-30; - o nawróconych okrutnych mężach Niniwy , którzy mają osądzać pokolenia.
Niniwa - stolica królestwa Asyrii. Założona przez Nimroda , naukowcy twierdząobecnie , że przez Aszura. /1Mojż.10.11-12; Mich.5.6; W latach kiedy rządził Salmanasar żyło tu ok.600 000 mieszkańców.
2Krl.17.3; W tym czasie zjawił się prorok Jonasz z polecenia Boga . Nakłonił do pokuty Jan.3-4; Niniwa została oszczędzona.
Asyryjski król Sennaheryb w Niniwie , wojska były wybite przez anioła, król został zabity przez własnych synów. 2Krl.19.31-37;Izaj.37.37;
2Krl.19.36; Izaj.37.37;Nah.1.14;Nah.3.19; Sof.2.13-15;
Niniwę założył Nimrod - potomek Kusza /Chusza, syna Chama. Wielki władca, tyranizował ludzi i zwierzęta. Założył Niniwę, wcześniej miasto Babel w Szinear/Senaar/ i wiele innych miast zostało założonych prze niego i jego potomków. Babilonię nazywano krajem Nimroda.
; 1M.10.8-11; 1Kron.1.10; Mich.5.6;
Niniwczycy /Asyryjczycy/ z pochodzenia semici, podobnie jak izraelici, byli dzielni, odważni ale i bardzo brutalni / obdzierali ludzi ze skóry, wbijali na pal, nieprzyjaciół palili żywcem/, zarozumiali i pyszni.
Przepowiadano im zniszczenie:
Sofoniasza 2.13-15;Izaj.10.5-19; Nah.3.1,19;Ez.31.3-17; Izaj.14.24,25;
W roku 606 p.n.e. Medowie i Babilończycy zniszczyli Niniwę i Asyrię.
Asyria - wielkie królestwo nad rzeką Tygrys. 1Mojż.2.14; zwana Assuur /Aszszur/.
Stolicą była Niniwa./Mich.5.6/. Asyryjczycy jak i izraelici pochodzili od Sema, syna Noego. Ludzie po potopie. Asyria skończyła się wraz z upadkiem Niniwy w 606 r.p.n.e./Nah.1.3/; Używany był Język semicki .
Co do dat - mogą różnić się w zależności od autora badań.
Hasło: Przyroda i zjawiska przyrody
Morze
burza
Hasło: rośliny
sitowie - Jon.1.6;
krzew rycynowy - Jon.4.6-11;
Hasło - zwierzęta
Ryba / Jon.2.1-2,10;Mt.12.38-42; Łk.11.29-30; - o znaku Jonasza i o mężach z Niniwy, którzy będą osądzać i spowodują potępienie [1Krl.10.1-10; o Królowej Sabie];
Robak /Jon.4.7/
Hasło: cyfry - liczby
3 - trzy dni i 3 noce Jonasza we wnętrzu ryby.
Jon.2.1;Mt.12.40;16.4; Łk.11.29-30;
Bałwany - Bałwochwalstwo
Grzechy i Biada
IV. Odpowiedzi w pytaniach
Nahum - księga Nahuma
kontynuacją księgi Jonasza jest Księga Nahuma - idź na linka:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
odezwij się